Pirmadienis, 16 birželio

Laidojimo paslaugos: ką jos apima ir kaip vyksta laidotuvių organizavimas 

Laidojimo paslaugos – paslaugos, teikiamos nuo velionio paėmimo iki palaidojimo. Apžvelgiame laidotuvių organizavimo etapus ir patariame, kaip jiems pasiruošti.
Terminas „laidojimo paslaugos“ apima visas paslaugas ir veiksmus, kurių reikia norint surengti laidotuves ir tinkamai palaidoti mirusįjį. Netekties atveju artimiesiems tenka pasirūpinti daugybe dalykų: nuo kūno transportavimo ir paruošimo iki kapo sutvarkymo ir ceremonijos organizavimo. Daugelį šių užduočių šiandien padeda atlikti specializuotos įmonės – laidojimo paslaugų teikėjai arba laidojimo namai. Tačiau svarbu ir patiems suprasti, kokie yra pagrindiniai laidotuvių organizavimo etapai ir ką konkrečiai jie apima. Žemiau aptarsime pagrindines laidojimo paslaugas chronologine tvarka – nuo pat mirties momento, kai reikia imtis pirmųjų veiksmų, iki laidotuvių ceremonijos ir paskutinių darbų po jos. Pagrindiniai laidotuvių organizavimo etapai:

  • 1. Mirusiojo perėmimas ir transportavimas: Kai įvyksta mirtis, pirmasis praktinis žingsnis – pasirūpinti velionio kūnu. Jei žmogus mirė ne ligoninėje, kviečiama gydytojas ar policija konstatuoti mirties faktą. Tuomet laidojimo paslaugų įmonė gali perimti velionį: atvykti specialiu katafalku (laidojimo automobiliu) ir transportuoti kūną į morgą ar šarvojimo patalpas. Ši paslauga apima ir dokumentų (leidimo pervežti) sutvarkymą.
  • 2. Kūno paruošimas šarvojimui: Laidojimo paslaugų specialistai atlieka visus būtinus velionio paruošimo darbus. Tai gali būti kūno sutvarkymas (nuplovimas, aprengimas laidotuvių drabužiais), kosmetinis makiažas, kad velionis atrodytų oriai. Taip pat, jei reikalinga, kūnas gali būti balzamuojamas (ypač jei iki laidotuvių bus ilgesnis laiko tarpas arba transportavimas tolimas).
  • 3. Laidojimo paslaugos apima ir šarvojimo organizavimą: Šarvojimas – tai laikotarpis (dažniausiai 1–3 dienos) prieš laidotuves, kai velionis pašarvojamas karste, ir artimieji bei pažįstami gali ateiti atsisveikinti. Laidojimo paslaugų teikėjai pasirūpina šarvojimo sale arba patalpa: pasirūpina karsto vieta, paruošia gėlių kompozicijas, vainikus, žvakes, foninę muziką. Dažnai jie taip pat prižiūri salę šarvojimo metu, pasirūpina, kad būtų atnešta kavos, arbatos gedulingiems svečiams, užrašų knyga užuojautoms.
  • 4. Laidotuvių ceremonija: Atėjus laidotuvių dienai, organizuojama atsisveikinimo ceremonija. Ji gali vykti šarvojimo salėje, bažnyčioje arba tiesiai kapinėse – priklausomai nuo šeimos pasirinkimo ir velionio religinių įsitikinimų. Laidojimo paslaugų įmonė suderina visus veiksmus: jei reikia, pakviečia kunigą ar ceremonijos vedėją, paruošia garso aparatūrą muzikai ar kalboms, sureguliuoja gedulingos procesijos eigą. Ceremonijos metu karstas uždaromas (jei buvo atidarytas per šarvojimą), ir velionis išnešamas.
  • 5. Laidotuvės (palaidojimas): Velionis nugabenamas į kapines. Jeigu karstas, jis nunešamas ar nuvežamas iki kapo duobės ir ten nuleidžiamas į žemę. Jeigu kremavimo atvejis – į kapines atvežama urna su pelenais, kuri įdedama į kapą ar kolumbariumą. Laidojimo paslaugų teikėjai pasirūpina, kad kapo duobė būtų iškasta laiku (bendradarbiauja su kapinių priežiūra), parūpina duobkasiius ar bent prižiūri, kad viskas vyktų sklandžiai. Taip pat rūpinamasi, kad būtų sumontuotas laikinas antkapis (pavyzdžiui, medinis kryžius) su velionio vardu, jei paminklas bus statomas vėliau.
  • 6. Paslaugos po laidotuvių: Po laidotuvių dažnai organizuojami gedulingi pietūs ar kukli artimųjų susibūrimo valanda. Laidojimo paslaugų organizatoriai gali padėti rezervuoti vietą pietums ir suderinti meniu. Taip pat jie gali, pasibaigus ceremonijai, sutvarkyti šarvojimo salę, nuimti gėles, jas nuvežti ant kapo. Kelioms dienoms praėjus po laidotuvių, dažnai pasirūpinama užsakyti paminklo gamybą arba kapavietės įrengimą – šiuos darbus gali atlikti kitos įmonės, bet laidojimo paslaugų įmonė gali nukreipti ar patarti, su kuo susisiekti.

Papildomos laidojimo paslaugos
Be minėtų pagrindinių etapų, yra ir papildomų paslaugų, kurios gali būti reikalingos:

  • Kremavimo organizavimas: Jei velionio valia ar artimųjų sprendimu pasirenkamas kremavimas, laidojimo paslaugų įmonė suorganizuoja kūno nugabenimą į krematoriumą (Lietuvoje kremavimo paslaugos teikiamos specializuotose įstaigose). Po kremavimo parūpinama urna pelenams ir toliau organizuojamas urnos laidojimas arba saugojimas kolumbariume.
  • Dokumentų sutvarkymas: Netekties atveju būtina gauti mirties liudijimą, užregistruoti mirtį civilinėje metrikacijoje, kreiptis dėl laidojimo pašalpos. Daugelis įmonių padeda šiuos formalumus atlikti arba suteikia išsamią informaciją, kokius žingsnius šeimai reikia padaryti.
  • Gedulingų skelbimų spausdinimas: Laikraščiams ar interneto portalams skirti nekrologai, padėkos už paramą – visa tai taip pat gali paruošti laidojimo paslaugų teikėjai, padėdami tinkamai suformuluoti tekstus.
  • Specialūs pageidavimai: Kartais laidotuvėms pageidaujama ko nors nestandartinio – pvz., tam tikros gyvos muzikos, vaizdo projekcijos su velionio nuotraukomis, balandžių paleidimo ceremonijos. Profesionali įmonė stengsis įgyvendinti net ir netipinius pageidavimus, kad atsisveikinimas atitiktų velionio asmenybę ir artimųjų norus.

Patarimai, kaip pasiruošti laidotuvėms
Susidūrus su artimojo netektimi, svarbu žinoti keletą dalykų, kurie padės sklandžiau organizuoti laidotuves:

  • Nedelskite imtis veiksmų: Nors šokas ir liūdesys dideli, tačiau kuo anksčiau susisieksite su laidojimo paslaugų įmone, tuo greičiau prasidės organizavimas. Daugelis firmų dirba visą parą, tad praneškite apie netektį nedelsiant – specialistai patars, ką daryti toliau.
  • Išsiaiškinkite velionio valią: Jei velionis buvo išreiškęs pageidavimus (raštu ar žodžiu) dėl savo laidotuvių – ar norėjo būti kremuotas, kur norėjo būti palaidotas, kokių apeigų norėtų – stenkitės tai įgyvendinti. Tai padės priimti sprendimus (pvz., pasirinkti kremavimą ar tradicinį laidojimą).
  • Pasitarkite su šeima: Organizavimo darbus geriau aptarti su artimiausiais šeimos nariais. Pasiskirstykite užduotis, kad visko netektų daryti vienam žmogui. Galbūt kažkas pasirūpins drabužiais velioniui, kitas – vainikais, trečias – pietų užsakymu. Taip pat kartu nuspręskite dėl biudžeto, ceremonijos pobūdžio.
  • Pasirinkite patikimą paslaugų teikėją: Jei dar neturite konkrečios laidojimo įmonės, kuri viskuo pasirūpins, pasidomėkite keliomis. Galite paskambinti kelioms įmonėms, pasiteirauti apie paslaugas ir kainas, įvertinti, ar malonus ir empatiškas bendravimas. Rinkitės tuos, kuriais pasitikite.
  • Rūpinkitės savimi: Organizaciniai rūpesčiai neturėtų visiškai nustelbti jūsų emocinės savijautos. Gedėkite ir skirkite laiko poilsiui. Jei jaučiate, kad stresas didžiulis, paprašykite draugų ar giminaičių pagalbos organizuojant. Laidojimo paslaugų specialistai perims didžiąją naštos dalį, tačiau sprendimus priimti vis tiek turėsite jūs, todėl svarbu būti pakankamai pailsėjus ir aiškios galvos.

Išvada
Laidojimo paslaugos apima daugybę veiklų – nuo techninių darbų iki emociškai jautrių momentų organizavimo. Profesionalių laidojimo paslaugų dėka, gedintys artimieji gali lengviau susidoroti su netektimi, nes organizaciniai rūpesčiai tampa žymiai paprastesni. Svarbu žinoti, kokie laidotuvių etapai jūsų laukia, ir drąsiai kreiptis pagalbos į specialistus. Taip laidotuvės praeis sklandžiau, o jūs galėsite daugiau dėmesio skirti atsisveikinimui su mylimu žmogumi, užuot blaškęsi dėl organizacinių smulkmenų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *