Pirmadienis, 16 birželio

Šilumos siurbliai oras-oras montavimas – ką reikia žinoti ir nuo ko pradėti

Oras-oras šilumos siurblys – tai šildymo ir vėsinimo įrenginys, sudarytas iš dviejų pagrindinių dalių: lauko bloko (kondensatoriaus-kompresoriaus) ir vidaus bloko (garintuvo-ventiliatoriaus), tarp kurių cirkuliuoja šaltnešis (freonas). Teisingas šilumos siurbliai oras-oras montavimas yra kritiškai svarbus norint užtikrinti efektyvų veikimą, ilgą tarnavimo laiką ir saugumą. Montavimo proceso metu būtina laikytis tam tikrų etapų bei techninių reikalavimų.

Pasiruošimas montavimui

Prieš pradedant montavimo darbus, atliekami parengiamieji žingsniai:

  • Vietos parinkimas: Nusprendžiama, kur bus montuojamas išorinis blokas ir kur – vidinis. Išorinis blokas paprastai tvirtinamas ant pastato išorinės sienos, ant stogo arba pastatomas ant žemės šalia namo. Svarbu, kad aplink jį būtų pakankamai vietos oro cirkuliacijai ir priežiūrai. Vidaus blokas kabinamas patalpoje, kurią norima šildyti/vėsinti – dažniausiai aukštai ant sienos, protingai centrinėje vietoje, kad oro srautas pasiskirstytų tolygiai.
  • Elektros instaliacija: Patikrinama, ar netoli suplanuotos įrengimo vietos yra elektros maitinimo šaltinis. Oras-oras siurbliui reikia atskiros elektros linijos su saugikliu (automatu). Jei būtina, išvedžiojami nauji
    laidai ir pajungiami taip, kad nesukeltų per didelio elektros krūvio. Pavyzdžiui, galingesniam šilumos siurbliui gali prireikti atskiros elektros grandinės, kad jo įsijungimas neišmuštų automatinių jungiklių. Taip pat įrengiama lauko ir vidaus blokų komunikacijoms skirta anga sienoje.

Montavimo etapai

Pats šilumos siurbliai oras-oras montavimas vyksta nuosekliais etapais. Pagrindinius žingsnius galima aprašyti taip:

  1. Tvirtinimo elementų montavimas: Pirmiausia prie vidinės sienos tvirtinama speciali metalinė laikiklio plokštė, ant kurios kabės vidinis blokas. Ji turi būti montuojama griežtai horizontalioje padėtyje (tam naudojamas gulsčiukas), kad vėliau kondensato nutekėjimas vyktų sklandžiai. Išoriniam blokui montuoti, jei jis kabinamas ant sienos, tvirtinami kronšteinai (laikikliai) su ankeriniais varžtais į sieną. Jie turi išlaikyti bloko svorį ir atlaikyti vibracijas.
  2. Angos gręžimas sienoje: Gręžiama kiaurymė sienoje, jungianti vidaus ir lauko bloko vietas. Per šią angą bus pravesti variniai šaltnešio vamzdeliai, elektros kabelis tarp blokų ir kondensato nuotekų žarnelė. Anga paprastai daroma su nuolydžiu žemyn į lauko pusę, kad kondensato vanduo tekėtų lauk, o ne į vidų.
  3. Vidaus bloko montavimas: Pritvirtinus laikiklio plokštę, ant jos užkabinamas vidinis blokas. Prijungiama kondensato drenažo žarna prie vidaus bloko – ji bus išvesta į lauk (arba į kanalizaciją) pro sienoje išgręžtą angą, kad vanduo, susidaręs siurbliui vėsinant, lašėtų lauk.
  4. Šaltnešio vamzdynų ir laidų sujungimas: Išorinis ir vidinis blokai sujungiami dviem variniais vamzdeliais: vienu šaltas šaltnešis teka į vidų, kitu – sušildytas grįžta į išorę (šildymo režimu; vėsinant – atvirkščiai). Šie vamzdeliai dažniausiai jau būna atkarpomis su užpresuotais sujungimais (flanšais). Montuotojai atlenkia vamzdelius, praveria juos per sieną ir priveržia prie abiejų blokų jungčių. Taip pat pervedamas valdymo ir maitinimo kabelis nuo vidaus bloko iki išorinio (arba atvirkščiai, priklausomai nuo modelio). Visi vamzdeliai ir laidai izoliuojami termoizoliacija, sutvirtinami juostomis – galiausiai visa komunikacijų pynė atrodo kaip viena izoliuota žarna, einanti tarp blokų.
  5. Išorinio bloko instaliacija: Užbaigus sujungimų paruošimą, lauko blokas pakeliamas ir tvirtinamas ant paruoštų kronšteinų (arba pastatomas ant pamato). Prie jo prijungiami šaltnešio vamzdžiai ir kabeliai, ateinantys iš vidaus bloko. Labai svarbu tinkamai užveržti visas jungtis, kad nesiektų šaltnešio.
  6. Vakuumavimas ir sandarumo tikrinimas: Sumontavus vamzdyną, prieš paleidžiant sistemą, būtina pašalinti iš vamzdžių orą ir drėgmę. Tam naudojamas vakuuminis siurblys – prie numatytos aptarnavimo jungties prijungus siurblį, vakuumuojama sistema tam tikrą laiką (paprastai ~15–30 min, priklausomai nuo vamzdynų ilgio). Vakuumavimas užtikrina, kad sistemoje liks tik šaltnešis be oro priemaišų, kas itin svarbu efektyviam darbui. Po to sistema kelias minutes testuojama dėl slėgio kritimo – jei viskas sandaru, galima tęsti.
  7. Šaltnešio paleidimas ir testavimas: Dauguma mažesnių oras-oras sistemų būna užpildytos reikiamu šaltnešio kiekiu gamykloje (uždarytas lauko bloke). Atidarius vožtuvus, šaltnešis užpildo vamzdynus ir vidinį bloką. Įjungiamas siurblys bandomuoju režimu: patikrinama, ar vidinis blokas pučia šiltą orą (šildymo režimu) arba šaltą (vėsinimo režimu), ar nėra neįprastų garsų, vibracijų. Taip pat tikrinama, ar kondensato nutekėjimas vyksta tinkamai (užpilant šiek tiek vandens į drenažo lovelį).

Profesionalaus montavimo svarba

Nors teoriškai kai kurie įgudę meistrai galėtų pabandyti montuoti oras-oras šilumos siurblį savarankiškai, praktiškai to daryti nerekomenduojama, nebent turite specialių žinių ir įrankių. Šilumos siurblių montavimas reikalauja:

  • Specialios įrangos: Vakuuminio siurblio, manometrų, šaltnešio nutekėjimo detektoriaus – be jų tinkamai paleisti sistemą sudėtinga.
  • Žinių apie šaltnešius: Netinkamai elgiantis su freonu, galima pakenkti aplinkai (šaltnešiai gali būti šiltnamio efektą sukeliančios dujos) ar prietaisui. Be to, teisės aktai gali reikalauti, kad šaldymo agentų sistemų diegimą atliktų sertifikuoti specialistai.
  • Garantijos sąlygų: Dauguma gamintojų suteikia garantiją tik tuomet, jei montavimą atliko licencijuoti meistrai, nes netinkamai sumontavus galima sugadinti kompresorių ar kitus komponentus (pvz., dėl drėgmės likučių sistemoje).

Taigi, geriausia kreiptis į patyrusius šilumos siurblių montuotojus. Jie ne tik profesionaliai atliks visus minėtus etapus, bet ir patars dėl optimalaus įrenginio išdėstymo, parinks tinkamus nustatymus, supažindins su naudojimu.

Dažniausios montavimo klaidos ir kaip jų išvengti

Kad oras-oras šilumos siurblys veiktų nepriekaištingai, verta žinoti, kokių klaidų vengti montuojant:

  • Netinkama vieta: Jei vidinis blokas sumontuojamas tiesiai virš miegamosios vietos ar darbo stalo, tiesioginis oro srautas gali kelti diskomfortą. Reikėtų parinkti vietą, kur oro srautas nesukels skersvėjo ten, kur nuolat būnate.
  • Pernelyg ilgi vamzdynai: Gamintojas paprastai nurodo maksimalų atstumą tarp blokų, kurį galima pasiekti be papildomo šaltnešio papildymo. Per ilgas atstumas gali mažinti efektyvumą ar net pažeisti kompresorių, jei trūks šaltnešio.
  • Niveliacijos nebuvimas: Jei vidinis blokas sumontuotas ne lygiai horizontaliai, kondensato vanduo gali kauptis ir pradėti lašėti patalpoje. Visada naudokite gulsčiuką.
  • Neapsaugotas lauko blokas: Montuojant lauke, verta pagalvoti apie stogelį virš lauko bloko – tai apsaugos jį nuo tiesioginių kritulių ar krentančio sniego. Taip pat svarbu palikti atstumą nuo sienos pagal specifikacijas, kad oro srautas nebūtų blokuojamas.

Išvados

Tinkamas oras-oras šilumos siurblio montavimas – raktas į efektyvų ir ilgaamžį įrenginio darbą. Nors pats siurblys yra puikus būdas ekonomiškai šildyti ir vėsinti būstą, montavimo klaidos gali šį pranašumą sumažinti ar sukelti nepatogumų. Skyrus laiko planavimui, pasitelkus kvalifikuotus specialistus ir laikantis montavimo gairių, oras-oras šilumos siurblys tarnaus patikimai, suteikdamas komfortą namuose ištisus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *