Sekmadienis, 21 balandžio

Finansinių ataskaitų auditas ir jo reikšmė

Finansinės ataskaitos yra įmonių dokumentai, kurie yra rengiami apskaitininkų bei buhalterių, su tikslu apibūdinti įmonės finansinę būklę. Praktiškai visos įmonės privalo rengti finansines metines ataskaitas, kurios pateikiamos registrų centrui, o vėliau gali būti audituojamos nepriklausomų auditorių. Auditorius gali rinktis pačios įmonės, kadangi auditoriai yra nepriklausomi, vadinasi – nešališki, tad kritiškai geba vertinti įmonės finansinę būklę, jos nepagražinant.

Paprastai audituojamos pagrindinės trejos finansinės ataskaitos, siekiant užtikrinti, kad jose nebūtų reikšmingų klaidų ir atitiktų priimtas taisykles. Visų pirma, balansas, kuris duotuoju momentu parodo įmonės skolas, už kokias sumas turi turto bei kokios yra gautinos sumos greitu metu. Tuo tarpu pinigų srautų ataskaita, kuri yra rengiama gigantiško dydžio įmonių, parodo pinigų judėjimą įmonės veiklose. Pelno (nuostolių) ataskaitoje lengvai galima pamatyti ar įmonė per ataskaitinį laikotarpį sugebėjo uždirbti daugiau pajamų ar visgi patyrė daugiau išlaidų.

Atlikus finansinių ataskaitų auditą, auditorius pateikia savo nešališką nuomonę ataskaitoje, apie įmonės finansinę padėtį. Atlikdamas nešališko specialisto vaidmenį, auditorius įvertina, ar įmonės vadovybės parengtos finansinės ataskaitos tiksliai atspindi įmonės deklaruojamą veiklą visuomenei.

Finansinių ataskaitų auditas gali padėti sustiprinti suinteresuotųjų šalių – tiekėjų, kreditorių, investuotojų, akcininkų, klientų ir kitų, pasitikėjimą įmone ir įžvelgti jos daromas klaidas, galimas ateities rizikas ar priešingai – potencialą augti. Iš esmės, įmonės auditas yra tas įrankis, kuris gali padėti užmegzti ryšį tarp įmonės ir jos investuotojų. Taip yra, kadangi audituotos finansinės ataskaitos gali būti kaip skydas, apsaugantis nuo skepticizmo ir abejonių iš išorės. Investuotojai, nesvarbu, ar asmenys, ar institucijos, remiasi šiomis ataskaitomis, kad priimtų pagrįstus sprendimus. O auditoriaus patvirtinimas, veikia kaip stiprus autentiškumo simbolis, suteikiantis garantiją ir saugumo jausmą investuotojams.

Nors auditoriaus atliekamas finansinių ataskaitų teisingumo vertinimas didžiaja dalimi yra skirtas išorės subjektams, jo reikšmė ir svarba neapsiriboja ties tuo. Audito procesas teikia apčiuopiamą vertę ir įmonės vidui – vadovybei bei darbuotojams. Taip yra, kadangi audito metu surinktos įžvalgos atskleidžia įmonėje vyraujančius trūkumus, gali būti pasiūlytos priemonės jiems ištaisyti ir kartu siūlomi būdai, kaip padidinti pačios įmonės vedamos apskaitos veiksmingumą. Svarbiausi atradimai pateikiami išsamioje rašytinėje ataskaitoje, kurią įmonės gali panaudoti esant norui gerinti įmonės veiklas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *