
Daugeliui įmonių atrodo saugu, kai vienas sandėlis ar paskirstymo centras yra pilnas prekių. Iš pirmo žvilgsnio tai logiška: turėk pakankamai prekių vienoje vietoje ir, rodos, visa kita turėtų klostytis sklandžiai. Tačiau sutelkus visą dėmesį tik į vieną tiekimo grandinės tašką, galima nepamatyti pavojaus ženklų kitose dalyse. Ir tai yra iššūkis prižiūrėti kiekvieną tiekimo grandinės dalį — nuo žaliavų iki galutinio pristatymo, bet tai iš tiesų padeda išvengti nemalonių staigmenų. Taigi tiekimo grandinės valdymas yra svarbus veiksnys versle.
Kai valdome tik vieną grandį
Kai visas dėmesys sutelkiamas ties viena proceso dalimi, tampa sudėtinga pamatyti bendrą vaizdą. Įsivaizduokite sandėlį, kurio atsargos yra nuolat perteklinės, nes komanda bijo prekių trūkumo. Išoriškai tai atrodo gana saugu — ten beveik niekada nepritrūksta produktų. Tačiau toks „saugumo garantas“ galimai maskuoja kitas problemas. Pavyzdžiui auksčiau tiekimo grandinėje esančio tiekėjo nuolatinį vėlavimą arba žemesnėje grandyje esančio platintojo nuolatinę perkrovą, kai jam atkeliauja daugiau prekių, negu jis pajėgia priimti.
Sutelkus dėmesį į vieną vietą, tampa sunkiau pastebėti didesnes problemas likusioje grandinės dalyje. Vietoj to, kad užtikrintumėte sklandų srautą visame procese, visi tik bėgioja gesinti gaisrų, kylančių kažkur kitur. Tai ne tik eikvoja laiką ir išteklius, bet ir nuvilia klientus, kai netikėtai pritrūksta prekių.
Pagrindinio apribojimo nustatymas
Daugelyje tiekimo grandinių būna viena konkreti vieta, nulemianti bendrą tempą, – vadinama butelio kakliuku. Tai gali būti lėčiau dirbanti gamybinė mašina, tiekėjas, turintis ribotus pajėgumus, arba nuolat užsikemšantis logistikos maršrutas. Kai tik nustatomas šis pagrindinis ribojantis veiksnys, verta skirti papildomų pastangų būtent jam išspręsti.
Suderinant visą veiklą pagal šią silpniausią grandies dalį, daugelis įmonių pastebi ryškius procesų pagerėjimus. Mažiau vėlavimų reiškia mažiau „gaisrų gesinimo“ komandai. Be to, sumažėja atsitiktinio perteklių rizika tose vietose, kur jis nėra būtinas. Rezultatas — efektyvesnis atsargų valdymas.
Tiekimo srauto valdymas iš viršaus į apačią ir atgal
Plačiau pažvelgti į visą tiekimo grandinę gali būti paprasčiau, nei iš pradžių atrodo. Aiškus ir reguliarus bendravimas su tiekėjais, paskirstymo centrais bei mažmenininkais gali daryti stebuklus. Kartais užtenka trumpo kassavaitinio skambučio, kad sužinotumėte apie artėjančią žaliavų stoką ar užplūstančią klientų paklausą.
Kai kiekvienas partneris dalijasi savalaike informacija, visi grandinėje žino, ko tikėtis. Tiekėjai gali planuoti gamybą pagal realius užsakymus, o distributoriams nereikia sukti galvos dėl staigių užsakymų šuolių. Toks tolygesnis srautas padeda išvengti spėliojimų ir realių praradimų dėl trūkumo ar pertekliaus. Mažiau netikėtumų reiškia mažiau skubių skambučių ir poreikio užsakytiatsargas paskutinę minutę.
Ką daryti ištikus netikėtumams?
Net ir labai gerai sustyguoti procesai kartais sutrinka. Tiekėjas gali susidurti su žaliavų stoka, o gamybos įrenginys gali sugesti pačiu blogiausiu momentu. Štai kur praverčia strategiškai sudėlioti atsargų buferiai. Vietoj to, kad visur laikytumėte perteklių, paprastai geriau turėti saugumo rezervą ten, kur jis svarbiausias.
Sukūrus atsargų buferį aplink pagrindinį ribojantį veiksnį, visa tiekimo grandinė tampa atsparesnė staigiems pokyčiams. Vis dar lieka pakankamai lankstumo reaguoti į vėlavimą ar netikėtą paklausos šuolį, neužgrūdant kiekvieno sandėlio perteklinėmis prekėmis. Esmė — rasti pusiausvyrą tarp patikimumo ir sąnaudų, nekaupiant pertekliaus, kur jo nereikia.
Nuolatinis procesas, o ne vienkartinis veiksmas
Visos grandinės atsargų valdymas nėra dalykas, kurį padarote vieną kartą ir pamirštate — tai tęstinis procesas. Išsprendus vieną butelio kakliuką, kitoje vietoje gali išryškėti naujas. Tiesą sakant, tai gali būti teigiamas pokytis, rodantis, kad ankstesnė silpnoji vieta jau pagerėjo tiek, kad atsirado kita.
Reguliarūs susirinkimai ir atviras bendravimas tarp skyrių padeda išlaikyti sklandų produktų tiekimo procesą. Jei iškyla nauja problema, greitai galima perduoti reikalingas priemones ir resursus ten, kur jų labiausiai trūksta. Toks ribojančių veiksnių paieškos ir šalinimo ciklas užtikrina lankstesnę tiekimo grandinę, pajėgią prisitaikyti prie netikėtų pasikeitimų ar augančių poreikių.
Platesnis žvilgsnis į visumą
Pažvelgus į visą procesą iš šalies, lengviau pastebėti galimus netikėtumus dar prieš jiems virstant į rimtesnes problemas. Siauras vienos grandies matymas gali užgožti didesnes, giliau slypinčias bėdas, keliančias nepatogumų tiek komandai, tiek klientams. Tačiau, kuomet matomas didesnis paveikslas ir protingai paskirstomi atsargų „buferiai“, visa grandinė veikia sklandžiau.
Toks platesnis požiūris duoda konkrečios naudos: mažiau skubių užsakymų, trumpesni prastovų laikai ir patenkinti klientai, kurie gauna prekes laiku. Be to, įmonė turi galimybę lanksčiai reaguoti į besikeičiančius poreikius. Ilgalaikėje perspektyvoje, visapusiškas atsargų valdymas reiškia mažiau streso visiems ir stabilų verslo vystymą.