Jau kurį laiką galvojate apie augalinę mitybą ir norėtumėte apie ją sužinoti daugiau? Jei taip, tuomet skubame jus supažindinti su ne viena įdomia ir naudinga detale, galinčia jums padėti lengviau apsispręsti dėl to, ar tai jums yra tinkama.
Kas yra augalinė mityba?
Jei žvelgtume abstrakčiai, augalinės mitybos, kuri yra panaši į veganišką dietą, metu atsisakoma visų gyvūninės kilmės produktų, įskaitant mėsą, paukštieną, žuvį, pieną, kiaušinius ir medų. Tai reiškia, kad bendrąja prasme, viskas, ką valgote, įskaitant daržoves, vaisius, neskaldytus grūdus, ankštines daržoves, riešutus ir sėklas, yra gaunama iš augalų.
Tačiau jei vadovautumėmės tik šiuo apibrėžimu, įspraustume save į pernelyg griežtus rėmus. Todėl tuomet, kai kalbama apie augalinės mitybos propagavimą, nereikėtų savęs visiškai apriboti ir neleisti sau vartoti jokių kitų gyvūninės kilmės produktų. Jei jūsų mitybos racione bus daugiau augalinės kilmės produktų, tai jau bus labai didelis žingsnis į priekį link geresnės sveikatos ir savijautos.
Ar augalinė mityba yra sveika?
Atliktų turimų rezultatai rodo, kad augalinė mityba yra labai naudinga žmogaus sveikatai, jei tik tinkamai jos laikomasi. O visų geriausia, jog visiškai nesvarbu, kada pradėsite propaguoti augalinę mitybą, nes ji visuomet padės sumažinti daugelio ligų kilimo riziką ir leis jaustis daug geriau. Tinkamai laikantis augalinės mitybos ir ribojant perdirbtų maisto produktų, aliejaus, pridėtinio cukraus ir kitų nesveikų maisto produktų vartojimą, maksimaliai padidinsite maistingųjų medžiagų kiekį ir iš savo raciono pašalinsite maisto produktus, kurie gali nulemti jūsų blogą sveikatos būklę.
Augalinėje mityboje yra labai daug vitaminų, mineralų ir antioksidantų, labai mažai sočiųjų riebalų, gausu skaidulų ir nėra cholesterolio. Propaguojant augalinę mitybą gali sumažėti širdies ligų, hipertenzijos (aukšto kraujospūdžio), diabeto, virškinimo sistemos ligų, storosios žarnos ir krūties vėžio bei nutukimo rizika. Be to, tyrimai taip pat rodo, kad augalinės mitybos propagavimas gali padėti lengviau sumažinti ir kūno svorį bei MTL cholesterolio kiekį.
Augalinės mitybos trūkumai
Laikantis augalinės dietos, iš savo kasdienio mitybos raciono pašalinsite nemažai gyvulinės kilmės produktų, tarp kurių bus ir pienas, liesa mėsa, sūris ir kt. Dėl šios priežasties jums reikės pasirūpinti, jog jūsų organizmas vis tiek gautų visus jam būtinus vitaminus ir mineralus. Tai reiškia, kad turite tinkamai planuoti augalinę mitybą, patenkindami baltymų, vitaminų ir mineralų poreikį.
Jei svarstote, kaip galėtumėte gauti pakankamai baltymų propaguodami augalinę mitybą, kad išsaugotumėte raumenų masę, sveiką odą ir stiprius kaulus, nepamirškite vartoti pupelių, lęšių ir skaldytų žirnių, kvinojos, sojų produktų, riešutų ir sėklų.
Tuo tarpu sprendžiant klausimą, kaip gauti pakankamai vitaminų ir mineralų, gerkite alternatyvų pieną (pvz., migdolų, sojų ar ryžių pieną), kuriame yra kalcio ir vitamino D, valgykite daugiau tamsiai žalių lapinių salotų ir pupelių, kuriose yra kalcio, grybų ir praturtintų grūdinių produktų, kuriuose yra vitamino D. Žinoma, jums reikės ir cinko, kad užtikrintumėte stiprią imuninę sistemą, geležies, suteikiančios energijos ir palaikančios imunitetą, bei vitamino B12, padedant gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams ir išvengiant mažakraujystės. Tam, kad tai pasiektumėte, turėtumėte valgyti ir daugiau neskaldytų grūdų, pupelių bei praturtintų grūdinių produktų, kuriuose yra cinko ir geležies. Taip pat nepamirškite praturtintų grūdų ir sojų produktų, iš kurių pavyktų gauti daugiau vitamino B12.
Daugiau: https://www.naturli-foods.lt/