Sekmadienis, 16 birželio

Kodėl sapnuojame košmarus ir kiek laiko reikia miegoti

Košmarai – tai intensyvūs, varginantys sapnai, kurie gali sukelti stiprias neigiamas emocijas, pavyzdžiui, baimę, nerimą ir liūdesį. Supratimas, kodėl sapnuojame košmarus ir kiek laiko reikia miegoti, gali suteikti vertingų žinių apie mūsų psichinę ir emocinę savijautą.

Kodėl sapnuojame košmarus

  • Stresas ir nerimas: Viena dažniausių košmarų priežasčių yra stresas ir nerimas. Kai budriame gyvenime patiriame didelį stresą, jis gali pasireikšti sapnuose kaip nerimą keliantys ar gąsdinantys scenarijai. Košmarai gali būti būdas smegenims apdoroti ir susidoroti su šiomis emocijomis.
  • Trauma: Žmonės, patyrę traumą, pavyzdžiui, nelaimingą atsitikimą, prievartą ar netektį, dažniau sapnuoja košmarus. Šie varginantys sapnai gali būti potrauminio streso sutrikimo (PTSS) dalis ir dažnai susiję su pakartotiniu traumuojančio įvykio išgyvenimu.
  • Miego sutrikimai: Kai kurie miego sutrikimai, pavyzdžiui, miego apnėja ir neramių kojų sindromas, gali sutrikdyti normalų miego režimą ir prisidėti prie košmarų atsiradimo. Šios būklės gali suskaidyti miegą, todėl padidėja nerimą keliančių sapnų tikimybė.
  • Vaistai ir medžiagos: Kai kurie vaistai, ypač veikiantys smegenis, pvz., antidepresantai ir vaistai nuo kraujospūdžio, gali sukelti košmarus. Be to, alkoholio ir narkotikų vartojimas gali sutrikdyti miegą ir sukelti košmarus.
  • Psichologiniai veiksniai: Depresija, bipolinis sutrikimas ir šizofrenija taip pat gali turėti įtakos košmarų dažnumui ir intensyvumui. Šios ligos dažnai susijusios su mąstymo procesų ir emocijų reguliavimo sutrikimais, kurie gali atsispindėti sapnuose.

Kiek laiko reikia miegoti?

  • Optimali miego trukmė: Daugumai suaugusiųjų rekomenduojama miegoti nuo 7 iki 9 valandų per naktį. Tokia miego trukmė užtikrina pakankamą greitų akių judesių (REM) miego ciklų skaičių, t. y. etapą, kuris labiausiai siejamas su ryškiais sapnais ir košmarais.
  • REM miegas ir sapnai: REM miegas vyksta ciklais visą naktį, o kiekvienas ciklas trunka apie 90 minučių. Nakties eigoje REM miego periodai ilgėja. Todėl, jei miegate visą naktį, daugiau laiko praleidžiate REM būsenoje, kuri labai svarbi emocijoms ir prisiminimams apdoroti.
  • Miego trūkumo poveikis: Miego trūkumas gali sustiprinti stresą ir nerimą, dėl to gali dažniau ir intensyviau sapnuoti košmarus. Lėtinis miego trūkumas sutrikdo miego stadijų pusiausvyrą, todėl sumažėja atkuriamojo REM miego kiekis ir padidėja košmarų tikimybė.
  • Individualūs poreikiai: Nors rekomenduojama miegoti 7-9 valandas, individualūs miego poreikiai gali skirtis. Tokie veiksniai kaip amžius, gyvenimo būdas, sveikata ir streso lygis gali turėti įtakos tam, kiek miego reikia, kad jaustumėtės pailsėję ir efektyviai sapnuotumėte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *