Iki 2020 metų Lietuvoje 26 % energijos buvo išgaunama iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI). Europos sąjungos šalys įsipareigoję iki 2050 metų gaminti 50 % energijos iš AEI. Lietuvoje sparčiai daugėja vėjo ir saulės elektrinių projektų. Pagal ESO duomenis iki 2021 metų net 8640 vartotojų įsirengė saulės jėgaines, kurių bendra galia 80 MW. Pastaraisiais metais teikiama parama saulės elektrinėms kiekvienais metais kelis kartus padidina gaminančių vartotojų skaičių.
Parama saulės elektrinėms namams
Didžiausia individualiems poreikiams saulės elektrinės galia, už kurią galima gauti paramą – 10 kW. Tai tikrai nemažai energijos per metus galinti pagaminti jėgainė. Jai reikės didesnio ploto tinkamo stogo. Vis tik, jei tokio stogo nėra, jėgainę galima įsigyti saulės parke ir taip pat gauti kompensaciją. Parama saulės elektrinėms fiziniams asmenims siekia 323 euro už 1 kW galios. Taigi, už 10 kW galios jėgainę galima gauti net 3230 eurų kompensaciją. Viename iš saulės parkų Kuršėnuose 1 kW galios kaina – 925 eurai, kartais Kuršėnų parko vystytojas „Saulės grąža“ dar dovanoja 50 eurų nuolaidą, taigi su nuolaida ir valstybės parama 10 kW galios saulės elektrinės kaina būtų apie 5520 eurų, tai 1 kW – vos 552 eurai. Tokių žemų kainų už saulės elektrines, kuriose sumontuota aukščiausios kokybės įranga, Lietuvoje greičiausiai dar nebuvo.
10 kW saulės elektrinę verta turėti, nes jos pagamintu energijos pertekliumi galima atsiskaityti su elektros tinklais už elektros pasaugojimą. Jėgainė per metus apytiksliai pagamins 10000 kWh elektros.
Saulės elektrinės įmonėms
Lietuvos įmonės taip pat skatinamos atsigręžti į AEI. Parama saulės elektrinėms įmonėms buvo skiriama per Lietuvos verslo paramos agentūrą, o 2020 metais – per Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA). Finansavimo pasiūlymą įmonėms teikia ir „Swedbank“. Bankas suteikia paskolas su nedidelėmis palūkanomis saulės elektrinių, vėjo jėgainių, geoterminio šildymo įrengimui. Įmonės, norinčios gaminti energiją iš saulės, įsirengti ar įsigyti saulės elektrines galės su paskola iki 35 000 eurų, ne didesnėmis nei 3,9 % metinėmis palūkanomis.