Sekmadienis, 28 balandžio

Kapų tvarkymas nuo A iki Ž: kokie darbai svarbiausi?

Šeimos narių, artimųjų kapų tvarkymas – tai ne tik pagarba išėjusiems. Kartu tai – būtinybė, norint užtikrinti, kad kapas bendrame kapinių kontekste atrodo tvarkingai. Prižiūrėti kapą yra gana paprasta, tačiau jeigu nežinote, nuo ko pradėti, pateikiame keletą vertingų patarimų.

  1. Kapo elementų atnaujinimas ir valymas

Kapų tvarkymas prasideda nuo paminklų ir aplinkinių kapavietės elementų (bortelių, tvorelės) priežiūros. Nuo paminklo ir kitų akmeninių paviršių reikia pašalinti samanas, dumblą ir kitus nešvarumus. Grubus akmens paviršius galima valyti buitinėmis priemonėmis – pavyzdžiui, abrazyvine pasta ir šepečiu. Po valymo kruopščiai nuplaukite akmens paviršių. Jei ant antkapio yra graviūros, jas galima nuvalyti dantų šepetėliu. Poliruotiems akmens paviršiams nerekomenduojama naudoti agresyvių valymo medžiagų. Vietoje to, rinkitės vandens ir muilo tirpalą bei minkštą kempinę ar audinį.

Tvarkant kapą, svarbu įvertinti kapo akmens, tvorelės, bortelio ir kitų elementų būklę. Patikrinkite, ar antkapinis paminklas yra geros būklės, ar kapo borteliai/tvora nėra pasvirę ar įskilę. Jei pastebėjote nusidėvėjimus, pažeidimus, būtina atnaujinti kapavietę, kad ši vėl atrodytų tvarkingai.

Taip pat gali tekti perdažyti medinius suoliukus, atnaujinti paminklo užrašus ir pan. Naudokite kokybiškas medžiagas, o sudėtingiausius kapavietės atnaujinimo darbus patikėkite tik patyrusiems specialistams.

  • Reguliariai apkarpykite gyvatvores ir kitus augalus

Kapų tvarkymas neatsiejamas nuo augalų priežiūros. Daugelį kapaviečių nuo gretimų kapų yra atskirtos įvairiomis gyvatvorėmis ir kitais augalais. Deramai prižiūrimi, augalai ir visi žalieji plotai kapinėms suteikia ramybės kupiną atmosferą, tačiau be tinkamos priežiūros, gražios gyvatvorės tampa peraugusios, praranda formą, suveši piktžolės.

Norint to išvengti, gyvatvorės turi būti apkarpytos, pašalintos negyvos ir ligotos dalys, taip pat aptikus augalų kenkėjų, gyvatvores ir kitus augalus patartina apdoroti vabzdžių repelentais.

  • Jeigu sodinsite naujus augalus, atkreipkite dėmesį į gamtines kapinių sąlygas

Tvarkant kapą, taip pat verta prisiminti, kad gražesniam laidojimo vietai galima panaudoti ir kitus želdinius. Prieš sodindami įvertinkite, kokiomis sąlygomis augs jūsų pasirinkti augalai. Pavyzdžiui, ar kapinėse krenta šešėlis, o gal kaip tik gausu saulės šviesos?

Pavėsingose kapinėse galima sodinti tokius augalus kaip kukmedis, tujos, bukas, kiparisas, rododendrai, paparčiai, gebenės, spygliuočiai ir panašūs augalai. Dalinai pavėsingose kapinėse puikiai tinka viržiai, gebenės, raktažolės ir mėtos. Užtat gluosniai, medetkos, kadagiai, saulėgrąžos ir kiti saulę mėgstantys augalai bus kaip tik namuose saulėtose kapinėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *